Поредната успешна година 2016, обогатена с нови аспекти на многостранната дейност на Сдружение СК „Калагия“ и Клуба по ушу/тайчи към Общински младежки дом. Благодарим на всички за подкрепата!
1. великолепният проект „Аз и моето семейство обичаме ушу“ в рамките на инициативата „Русе – европейски град на спорта 2016“!
Празник за тялото, душата и духа – за деца, родители и учители-треньори: така може да наречем проекта „Аз и моето семейство обичаме ушу“, осъществен за седем месеца в рамките на инициативата „Русе – европейски град на спорта2016“.
Програмата включваше групови и индивидуални тренировки, обучения, демонстрации, лекции, срещи и семинари с висококвалифицирани специалисти – треньори, международни и национални шампиони. В проекта ентусиазирано се включиха над 150 участника на възраст от 5г. до над 50 год. възраст и взеха участие в практическите занимания и демонстрациите, в медийните изяви и в заключителните събития на проекта, общо с над 1000 зрители. Участниците в тренировките – членове на ССК „Калагия“ и нови почитатели на ушу от Русе, София, Габрово. От България, Панама, Тайван и Китай. От Европа, Азия и Америка. Майсторите – учители бяха от ССК „Калагия“, Русе.
Проектът „Аз и моето семейство обичаме ушу“ се осъществи благодарение на съвместните усилия и взаимно вдъхновяване и подкрепа на деца и родители, специалисти, треньори, приятели, институции, партньорите – Общински младежки дом, училища, медии. На благотворителния организаторски, педагогически и треньорски труд на екипа специалисти от ССК „Калагия“.
Всичко това се случи чрез вдъхновяващия импулс и подкрепа от идейния , финансов и административен източник – Община Русе, фондация „Русе – град на свободния дух“, чрез инициативата „Русе – европейски град на спорта2016“. Благодарност на всички подкрепили проекта!
2. Поредното голямо международно признание и медали за Русе и България донесе СК „Калагия“ през 2016г.: 1 златен, 1 сребърен и 2 бронзови медала
от официалното европейско първенство 2nd European Taijiquan&Neijiaquan Championships 2016, което се проведе от 10 до 14 май2016 в Москва, Русия. Участници от 20 страни и единственият български отбор /СК „Калагия“ и клубът по ушу към ОМД/! Този път със скромен брой участници – само с двама състезатели /Тома Апостолов, двукратен европейски шампион2015; Искра Бонева, европейски вицешампион2013/ и гл. треньор на клуба Мария Неделчева /двукратен европейски шампион2015/. Малък отбор с големи постижения на състезанието: 1 златен, 1 ср. и 2 бр. медала.
Тома Апостолов за трети път е европейски шампион, а Искра Бонева – за втори път европейски вицешампион. Мария Неделчева – съдия в първенството.
Благодарим на всички за подкрепата!
„Калагийци“поставиха рекорд по
Дзиаци Ванг, европейски вице
Тома Апостолов, двукратен евро
Александър Чокоев -7 участия, 5 бр. медала, кат. от 9 до 11г.
Стефан Малчев, европейски вице
ССК „Калагия“благодари за подк
„воинското изкуство за себеусъ
4. уникален пантомимен спектакъл „Детски фантазии“ /театрален спектакъл с пантомима, ушу и тайчи/
Това е второто победно предизвикателство! Спорт-изкуство и театрално изкуство заедно на сцената. Спортисти-шампиони, които са блестящи актьори и творци на сцената! Фойерверк от детско творчество и фантазия. Пантомимата е древно изкуство, което използва езика на тялото и жеста, а „където свършват думите – започва жестът. Пантомимата прави невидимото видимо.“
Изключително представление изнесоха децата и младежите от клуба по ушу и тайчи към Младежкия дом и от СК „Калагия” на 1 декември2016 в голямата зала на Доходното здание. Те дадоха пример на възрастните, как се постига успех с енергия, светла вяра и всеотдайност и развълнуваха всички с невероятните си артистични качества и усет към изкуството.
Сценарият, режисурата, музикалният подбор и оформление, идейният проект за сценография и костюми, цялостната постановка и обучение,
са подарък за децата от Мария Неделчева/НАТФИЗ, специалност
Този експеримент, вдъхновен от музика и театър, от пантомимната класика, от ушу и тайчи, от книгите за Мечо Пух и Малкия Принц, от мислите на древните и съвременните мъдреци, се осъществи от Общински младежки дом, с подкрепата на Община Русе.